CO S SEBOU

Jaké vlastně potřebujete vybavení na heli-ski?
V první řadě je to kvalitní a funkční oblečení. Protože při lyžování s vrtulníkem jsou obrovské rozdíly teplot, díky velkému převýšení a také díky vytopené kabině helikoptéry. Je dobré mít lehké, ne příliš teplé, ale pot dobře odvádějící oblečení. Ideální je kombinace několika vrstev. Jako vrchní materiály je nejlepší používat softshelly nebo tenké membrány proti větru a vodě. Pod ně pak stačí vrstva z feece (flísu), ať už klasického nebo strečového. A jako základ kvalitní spodní prádlo - třeba z vlny, která se v posledních letech opět dere na výsluní. Se správným výběrem oblečení jsme připraveni vám pomoci a poradit.

Další, neméně důležitou věcí, jsou lyže či prkno. Obojí se výrazně liší od klasických, na sjezdovkách používaných. Lyže se již na první pohled odlišují svojí šířkou. Ideální jsou takové, jež mají pod botou minimálně 105-110mm. Jsou samozřejmě také měkčí a jinak vykrojené. A protože ne každý si chce na jeden výlet pořizovat nové lyže nebo nemusí všem informacím věřit, připravujeme pro vás na tuto sezonu půjčovnu, ve které budou novinky firem 4FRONT a FORUM. Lyže a prkna těchto firem si u nás můžete nejen zapůjčit (ať už na heli-ski nebo na víkend do Alp), ale také za výhodných podmínek koupit.

Poslední důležitou složkou vybavení jsou věci, které se týkají vaší bezpečnosti. Zde to jsou věci povinné, bez kterých nesmíte ani nastoupit do vrtulníku, a doporučené. K těm prvním patří lavinový vyhledávač, sonda a lopata. Mezi ty druhé počítáme přilbu, páteřní chránič a airbagový batoh.

Takzvaný pípák (lavinový vyhledávač) musí mít každý účastník heli-ski. S jeho výběrem vám opět můžeme poradit. Vysvětlíme rozdíly, popíšeme novinky a hlavně vás s ním naučíme pracovat tak, abyste dokázali pomoci kamarádovi v případě nouze.

Přilbu, ač není povinná, by měl mít při sjezdu každý, protože v prašanu se mohou skrývat na první pohled neviditelné skály. A případný pád nechráněnou hlavou na ně ve velké rychlosti, by mohl znamenat vážné riziko úrazu. Airbagový batoh je sice pro mnohé výrazným nadstandardem v lavinové ochraně, ale testy ukázaly, že takřka 100% stržených prachovou lavinou zůstalo při jeho použití nad lavinou a nebylo do ní "vcucnuto". Proto jsme se airbagové batohy i my postupně naučili používat. Stejně jako ostatní prvky bezpečnostního vybavení (pípák, sonda, lopata) i airbagové batohy máme ve své půjčovně a jsme vám je připraveni zapůjčit.

No a nakonec už potřebujete jen umět dobře lyžovat, být dobrý parťák a mít chuť tuhle novou dimenzi ježdění vyzkoušet.

 
 
© 2010 - Abidesign - All rights reserved